Аргентинський маламбо від Ніколаса Корреа

У рамках двосторонньої угоди Університету культури і Посольства Аргентинської Республіки в Україні реалізуються спільні мистецькі заходи: відкриття фотовиставки, майстер-класи хореографів, музичні імпрези, творчі зустрічі тощо.

Днями в Університеті культури відбувся майстер-клас з хореографії, під час якого тонкощами народного танцю маламбо з молоддю факультету хореографічного мистецтва поділився видатний аргентинський хореограф міжнародного рівня, очільник танцювальної студії «Malambo 2*4» пан Ніколас Корреа.

Модераторами зустрічі були декан факультету хореографічного мистецтва пані Ольга Бігус і заступник декана пан Дмитро Базела.

Відкрили міжнародний мистецький захід, що став поєднанням дипломатичного етикету з феєрією емоцій від аргентинського маламбо, Надзвичайний і Повноважний Посол Аргентини в Україні пані Елена Летісія Тереса Мікусінскі, провідний хореограф пан Ніколас Корреа, Президент Університету культури пан Михайло Поплавський, проректор, завідувач кафедри міжнародних відносин пані Інна Костиря, координатора проєкту, очільниця Департаменту міжнародного співробітництва, пані Оксана Білецька.

«Дякую всім, хто приєднався до нас сьогодні. Хочу особливо подякувати Президенту Київського національного університету культури і мистецтв Михайлу Поплавському та його команді за підтримку в організації цього заходу. Muchas gracias!» – з глибокою шаною мовила пані Посол, до речі, переважно українською.

Продовжив діалог пан Михайло Поплавський: «Вітаю пані Елену Летісію Тересу Мікусінскі, Надзвичайного і Повноважного Посла Аргентинської Республіки в Україні, поважного гостя з Аргентини, Ніколаса Корреа, провідного хореографа, який покаже майстер-клас з танцю маламбо, студентів і викладачів факультету хореографічного мистецтва Університету культури, що зібрались на цій атмосферній зустрічі. Ми розпочали сьогодні діалог двох великих культур. Для кожної національної культури знайомство зі здобутками іншої відкриває нові можливості для розвитку, дає змогу переосмислити власні духовні й культурні надбання. Саме так формуються спільні цінності, що об’єднують усі народи. Наша співпраця з обміну досвідом триває. Дякую за прекрасну ініціативу пані Елені і, сподіваюсь, на міцну дружбу, яка у майбутньому буде лише зміцнюватись!».

Фото шеф

Пані Посол, у свою чергу, прокоментувала, що Ніколас Корреа є дуже відомим хореографом, який концертує не лише у себе на Батьківщині, але й Канаді, Італії, Франції, Абу-Дабі (ОАЕ). «Зовсім нещодавно він був у Туреччині на гастролях, звідки ми його запросили до України. Я дуже вдячна, вам, пане Президенте, і студентам, що вирішили розділити з нами цей захід!»

Декан факультету хореографічного мистецтва Ольга Бігус зі свого боку висловила подяку пані Елені і сподівання на тісну співпрацю: «Дякуємо вам і маємо надію на подальшу реалізацію спільних проєктів. Студентська молодь із цікавістю буде вивчати нову хореографічну лексику, опановувати теоретичний матеріал про аргентинські танці і неймовірні особливості вашої чудової країни».

Варто наголосити, що майстер-клас відбувся у змішаному форматі – «онлайн/оффлайн», тож одні студенти працювали у залі, а інші зосереджено здобували знання дистанційно, за допомогою власних девайсів із різних куточків України.

Атмосфера майстер-класу була сповнена видовищності, дивовижної енергетики, яскравих емоцій, натхнення, які дарував усім харизматичний і талановитий хореограф.

Спочатку пан Ніколас влаштував мінішоу, презентуючи учасникам і молоді окремі складові маламбо. Він виконав сапатео, танок з використанням болеадорас і постановку за допомогою барабана, одного з фольклорних музичних інструментів Аргентини, що має назву Бомбо Легуеро.

Звучали вибухові овації, браво майстерності митця, котрий показав лише частину шоу-програми, з якою об’їздив пів світу.

Вразила присутніх і відеопрезентація з неординарними виступами Ніколаса Корреа, де маламбо він танцював не сольно, а разом із творчим колективом.

«У відео, що ви побачили, йдеться про маламбо як виставу або шоу. Історія ж цього танцю починається з 1600 року, його виконували гаучо, самотні мандрівники, мисливці, шукачі пригод безкраїх степів південноамериканської пампи (рівнини).

Складовою маламбо є сапатео, вистукування ритму ногами, близьке до чечітки. Маламбо – це аргентинський народний танок, що був суто чоловічим, але поступово він еволюціонував і останні два роки його танцюють жінки, які також є артистками колективів і беруть участь у спеціальних фестивальних програмах та конкурсах з хореографії».

Як довідались студенти-хореографи, існує північне і південне маламбо. Відрізняються ці два види одягом виконавців, сапатео і музичним супроводженням.

Особливу увагу пан Ніколас звернув на взуття: на Півночі воно досить грубе і жорстке, ніж у південних сусідів, тож дозволяє робити рухи та кроки з більшою силою. Ще однією важливою деталлю образу є сомбреро, капелюх. У виконавців з Півдня поля крисані 6 сантиметрів, а в північних сомбреро є своєрідні крила, широкі краї по 12 сантиметрів. Це обумовлено тим, що у Північній частині Америки більш спекотно, тому такі капелюхи захищали гаучо від сонця.

Також хореограф розповів про болеадорас – зброю або мисливський інструмент, створений корінним народом Пантагонії та пампи. Пізніше його застосовували і вдосконалили гаучо. Болеадорас складався з трьох кульок, відшліфованих каменів сферичної форми діаметром 10 см. До цих кульок прив’язуються «тіентос» або «гуаски», шкіряні смужки. «У такому первинному вигляді їх давно не використовують, для виступів кульки зроблені з дерева і не такі тверді, й значно легші».

Елементом танцювальної вистави аргентинського маламбо є також барабан – Бомбо Легуеро – популярний інструмент аргентинського фольклору, що походить із провінції Сантьяго-дель-Естеро. Його застосування поширилось і на Чилі та Болівію. Він складається з двох шкіряних мембран з ворсинами, прикріплених до дерев’яного циліндру за допомогою шкіряних ремінців. Для гри використовують мембрани та обручі. Циліндр зроблено із стовбура добре висушеного дерева сейбо, що забезпечує якість звуку.

По завершенні змістовної розповіді про мистецтво маламбо, пан Ніколас перейшов до танцю. Він показав одні з найскладніших та основних кроків хореографії, 8 ударів із дзвінким вистукуванням. «Спробуйте спочатку почути і відчути звук кроків маламбо, а потім відтворити їх, у вас все вийде, потрібна лише практика».

Творчу молодь надзвичайно захопив майстер-клас з маламбо, тому однією танцювальною «фігурою» не обмежились і продовжили інтенсивно вивчати нові рухи, кроки, нахили, що потім з’єднались у не менш оригінальну хореографію.

Ще тривалий час дзвінкі та гучні вистукування митця і студентів лунали, як ритмічна музична композиція, з експресією, пристрастю і запалом, викликаючи захват і радість спільного творення. Фінальну крапку поставив пан Ніколас Корреа, запропонувавши наприкінці заходу вигукнути із закликом «bueno» – добре!

Згодом на студентів факультету хореографічного мистецтва чекає новий майстер-клас від аргентинських тангерос, які яскраво презентуватимуть неповторне мистецтво танцю.