Україна-Словаччина: сучасний стан і перспективи співробітництва

В Університеті культури відбулася чергова зустріч у рамках авторського курсу «Лідерство» Інни Костирі, доктора політичних наук, професорки, завідувача кафедри міжнародних відносин, проректора з міжнародного співробітництва.

Цього разу студенти і професорсько-викладацький склад кафедр міжнародних відносин та інформаційно-аналітичної діяльності вітали у стінах богемного університету пана Марека Шафіна, Надзвичайного і Повноважного Посла Словацької Республіки в Україні. Візит пана Шафіна до Університету культури розпочався із зустрічі з паном Михайлом Поплавським, президентом Київського національного університету культури і мистецтв; пані Інною Костирею, завідуючою кафедрою міжнародних відносин, проректором; паном Володимиром Пилипівим, ректором Київського університету культури; та пані Оксаною Білецькою, очільницею Департаменту міжнародного співробітництва.

Під час спілкування було обговорено коло питань щодо організації спільних культурно-мистецьких проєктів і подальшого поглиблення міжнародного співробітництва між Університетом культури та Посольством Словацької Республіки в Україні.

Після змістовної робочої зустрічі професорсько-викладацький колектив, а також студенти: майбутні дипломати та фахівці із кібербезпеки й інформаційного забезпечення міжнародної діяльності отримали надзвичайну нагоду послухати лекцію пана Посла про сучасний стан і перспективи двосторонніх відносин між Словацькою Республікою та Україною.

На початку своєї промови пан Шафін зазначив: «Однією з перших сусідніх держав, які визнали українську незалежність, стала Словацька Республіка. Словаччина і нині на різноманітних міжнародних майданчиках підтримує Україну у боротьбі проти російської агресії, не визнає анексії Криму та сприяє євроатлантичним прагненням вашої держави».

Студентська молодь дізналась, що наразі між Словацькою Республікою та Україною існують тісні двосторонні відносини, які характеризуються розвитком армій та економік, культурної дипломатії і, звичайно ж, добросусідством. Українсько-словацьке співробітництво найбільш динамічно розвивається у галузях паливно-енергетичного комплексу та енергетичної безпеки, машинобудування, а також IT-сектору, електроніки й авіаційної промисловості.

У Стратегії зовнішньої політики на 2021 рік Україна є одним з пріоритетів, які визначила для себе Словаччина, яка підтримує нашу державу у кроках, що спрямовані на реформування країни з метою якнайшвидшого набуття статусу повноправного члена євроатлантичної спільноти.

Цікавим виявився для студентів і той факт, що у Словаччині процес реформування стартував на початку 90-х років й досі не припиняється, бо країна продовжує впроваджувати окремі реформи і поліпшувати стан економіки.

Особливу увагу у своїй промові пан Шафін приділив питанню суттєвої підтримки Словаччиною України в боротьбі, яку вона веде проти агресії з боку Росії.

«Із початком російської агресії на сході України Словаччиною надається всебічна гуманітарна допомога. Ми підтримуємо організацію «Міжнародна медична допомога», яка працює в Станиці Луганській, забезпечуємо медичні заклади територіальних громад регіону автомобілями швидкої допомоги, сприяємо мінній безпеці в Донецькій та Луганській областях».

Щодо співпраці у культурній сфері пан Посол розповів про традиційний фестиваль «Дні України у Словаччині», який щорічно влаштовують наприкінці вересня у словацькому місті Кошице. Це масштабний захід, що дозволяє нашим країнам обмінюватись культурним і спортивним досвідом, національними традиціями та кухнею.

Завершуючи зустріч, пан Надзвичайний і Повноважний Посол звернувся до студентів і запросив їх долучитися до розвитку українсько-словацьких відносин саме в освітній сфері, бо на рівні двосторонніх відносин наразі триває підтримка молодих людей, які бажають здобути освіту за програмою «Подвійний диплом». Таким чином студенти можуть навчатись і в українському, і у словацькому вишах, та в результаті одержати два дипломи. Це чудовий досвід життя в іншій країні, знайомство з її культурою та людьми.

Університет культури радий долучитися до нових можливостей співпраці з університетами Словаччини!