Україна-Узбекистан: двосторонні відносини

Відкриті лекції, майстер-класи і фахові зустрічі в межах авторського курсу «Лідерство» пані Інни Костирі, проректора, завідувача кафедри міжнародних відносин, доктора політичних наук, професорки, активно тривають.

Сьогодні з ініціативи пані Інни Олександрівни в Університеті культури відбулась зустріч у гібридному форматі (онлайн/офлайн) студентів і викладачів кафедри міжнародних відносин із Надзвичайним і Повноважним Послом Республіки Узбекистан в Україні паном Алішером Анваровичем Курмановим, який прибув у супроводі Першого секретаря з політичних питань Посольства Узбекистану в Україні пана Абдурахмона Акрамжановича Махмудова.

Поважних гостей вітали у мистецькому виші Президент Університету культури пан Михайло Поплавський, проректорка, завідувачка кафедри міжнародних відносин пані Інна Костиря, координаторка проєкту, очільниця Департаменту міжнародного співробітництва пані Оксана Білецька.

Тема, яка об’єднала всіх учасників зустрічі, була спрямована на розгляд та обговорення двосторонніх відносин України та Узбекистану.

Розпочала відкриту лекцію пані Інна Костиря, окресливши присутнім професійно-практичний вектор навчального процесу на кафедрі міжнародних відносин: «Шановні гості, ми вітаємо вас в інноваційній аудиторії факультету дистанційного навчання Університету культури. Нещодавно на зустрічі зі студентами приїздили очільники дипломатичних представництв Туреччини, Італії, Кореї в Україні. А сьогодні я щаслива представити молоді провідного дипломата, Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Узбекистан в Україні пана Алішера Анваровича Курманова».

Спілкування молоді із паном Алішером Курмановим було змістовним, надзвичайно цікавим і проходило у доброзичливій атмосфері взаємодовіри, поваги і дружби.

Як дізнались студенти з розповіді, пан Алішер Анварович побудував досить успішну кар’єру дипломата: працював на різних посадах в Міністерстві зовнішніх економічних зв’язків Республіки Узбекистан, радником з торгово-економічних питань Посольства Узбекистану в Сполученому Королівстві Великобританії та Північної Ірландії, обіймав посаду Надзвичайного і Повноважного Посла Узбекистану в Сінгапурі, Кореї, у Сполученому Королівстві Великобританії та Північної Ірландії, а також займав позицію заступника, а потім першого заступника Міністра закордонних справ Республіки Узбекистан, згодом став головою Комітету Сенату Олій Мажліса Республіки Узбекистан з питань міжнародних відносин, зовнішньоекономічних зв’язків, іноземних інвестицій і туризму. А нині, як відомо, очолює дипломатичне представництво свого рідного Узбекистану в Україні.

Молодь прагнула якомога більше отримати інформації щодо двосторонніх відносин між Україною та Узбекистаном, тож цікавилась соціально-економічними проєктами, освітою, культурою, традиціями, родинними цінностями.

Одне із запитань, яке вподобав пан Алішер, стосувалось істинності гасла, що викарбуване на пам’ятнику Еміру Тимуру, одному із співзасновників узбецької державності, – «Сила у справедливості».

«Це універсальна цінність для будь-якого суспільства у всі часи. Але звертаю вашу увагу, що справедливість – це іноді примус, тому краще послуговуватись «м’якою силою», вдаючись, наприклад, до асиміляції. До речі, одним із проявів «м’якої сили», є і мистецтво, його велич, краса та багатогранність», – сказав пан Алішер і пригадав із захопленням, як побував на прем’єрі українського мультфільму «Мавка», знятого зі спецефектами на сучасній кіностудії film.ua.

У свою чергу, пані Інна Костиря розповіла про спільні проєкти вишу з кіностудією й акцентувала, що мистецтво – є основою культурної дипломатії, а студенти кафедри міжнародних відносин у майбутньому стануть провідними аташе з питань культури.

Продовжуючи відповідати на запитання молоді, пан Алішер Курманов наголосив, що постаттю, яка нині уособлює національну єдність узбецького народу, є Емір Тимур, а в Україні, на його думку, це талановитий письменник і митець Тарас Шевченко.

Звернув увагу студентів пан Посол також на поняття «толерантності», що в перекладі з латини у загальному розумінні означає «терпимість», і як по-особливому трактують і сприймають його в країні. В Узбекистані, як виявилось, не існує толерантності, а поширені більш важливі світоглядні позиції гармонії, пошани, взаєморозуміння і підтримки, що проявляються за будь-якої життєвої ситуації.

«В Узбекистані є приказка про те, що навіть одну родзинку у разі голоду потрібно розділити на 45 людей. Вона свідчить про готовність відгукнутись на чийсь поклик, зустріти будь-кого, як друга, і поділитись усім, що в тебе. Інший постулат – «гість для тебе настільки важливий, як і батько». Родинні цінності у нашій країні – це унікальні традиції і різноманітні табу, пов’язані з честю, гідністю та порядністю».

Щодо мовного питання в Узбекистані, яке актуальне і в Україні, пан Алішер Анварович висловив думку, що «не потрібно руйнувати будинок, заздалегідь не побудувавши нового», тобто варто враховувати на державному рівні потреби жителів країни, аби не призвести до суспільного розколу.

Наприкінці зустрічі пан Алішер Курманов підкреслив, що в Узбекистані та Україні, звичайно, є відмінності, але й чимало спільного – історія, культура, формування індивідуальної самобутності, процес демократизації, розвиток економічної складової і, безумовно, прагнення незалежності та любов до власної країни.

Завершуючи двосторонній діалог, на знак глибокої пошани від імені Президента Університету культури пана Михайла Поплавського і студентів-дипломатів пані Інна Костиря вручила у подарунок Надзвичайному і Повноважному Послу Республіки Узбекистан в Україні пану Алішеру Курманову англомовне видання «THE RECTOR», автором якого є Михайло Поплавський.