Ukraїner: Проєкт з любов’ю до України

На факультеті готельно-ресторанного і туристичного бізнесу відбулась онлайн-зустріч із Софією Анжелюк, представницею та координаторкою волонтерів мультимедійного проєкту «Ukraїner».

Організували зустріч декан ФГРіТБ Ігор Комарніцький, заступник декана Ксенія Приходько та викладач з дисципліни «Інноваційні технології в туризмі» Алла Гаврилюк, підкресливши важливість проведення майстер-класів для молоді у набутті знань і накопиченні професійного досвіду.

Як довідалась молодь, «Ukraїner» – медіапроєкт, який розповідає пізнавальні історії про людей, мистецтво та найвіддаленіші куточки України. Емігруючи або переїжджаючи до великих міст, чимало українців залишали свої містечка та села, так нічого про них і не дізнавшись. Історії невеличких поселень не ставали медійними, а опинялись в родинних архівах і з часом стиралися з пам’яті. Саме тому «Ukraїner» показує цінність того, що самі жителі регіонів вважали даністю, формуючи образ їхнього власного населеного пункту через віднайдені історії та місця.

Ініціатором проєкту є журналіст і письменник Богдан Логвиненко, який відвідав понад п’ятдесят країн світу. За роки подорожей, лекцій і розмов про Україну – найбільше бракувало медіаресурсу, який би демонстрував її у світовому контексті. Фактично «Ukraїner» почався зі спроб лідера думок пояснити іноземцям у десятках відвіданих країн, що таке Україна.

Софія Анжелюк наголосила, що метою «Ukraїner» є шляхом ретельних досліджень зрозуміти і сформулювати ким є українці та донести це світу в доступній медійній формі.

«Це неймовірно цікаво досліджувати історію і зрештою знаходити дивовижні пам’ятки архітектури, культури та залишки традицій, що панують у певному регіоні. Емоції, які вирують, неможливо передати, це за межами реальності».

За її словами, перша антропологічно-етнографічна експедиція тривала з червня 2016 по жовтень 2018 і охопила всі 16 історичних регіонів України: від Слобожанщини до Поділля, від Волині до Таврії, крім тих територій, що тимчасово окуповані. Результатом цих розвідок стали понад 200 виданих історій на сайті ukrainer.net, які представлені десятьма мовами, а також книжки «Ukraїner. Країна зсередини» та «Ukraïner. Ukrainian Insider», документальна стрічка «Ukraїner. The Movie». Безумовно, проєкт підкорює своєї відданістю, відкритістю та щирістю, що відображені у висвітленні інформації, якою вона є, без викривлення історії та фактів.

Спілкуючись щодо розвитку внутрішнього туризму із Софією Анжелюк, студенти-туризмознавці дійшли висновку, що через недосконалість транспортної системи чимало українців майже не виїжджали за межі своєї області і мало знають про сусідні регіони та про країну в цілому. Тому, як зазначила спікерка, однією із цілей проєкту є подолання стереотипів між різними регіонами шляхом інформування.

Окремою темою для обговорення стали інформаційні канали, за допомогою яких українери поширюють цікавинки. Детально були розглянуті соціальні мережі Facebook(150 000+), Instagram(120 000+) та YouTube(160 000+). Молодь із неабиякою уважністю дослухалась думки і порад спікерки, бо передусім на національній свідомості громадян будується країна, що посідає гідне місце серед інших держав і впливає на події у світі.

Справжнім відкриттям для онлайн-аудиторії була розповідь про українське село, де представлені визначні твори світового живопису, графіки, скульптури, археологічні та етнографічні експонати. У селі Пархомівка, що за 100 кілометрів від Харкова, розташований художній музей, в експозиції якого – роботи Пікассо, Малевича, Кандінського та інших. Сама ж колекція музею з’явилася завдяки сільському вчителю історії Афанасію Луньову, що об’єднав своїх учнів навколо спільної справи – мистецтва.

«Не обов’язково їхати за кордон, щоб побачити витвори мистецтва відомих особистостей, адже такі унікальні пам’ятки культури збережені в нашій рідній Україні».

Софія Анжелюк також зосередила увагу студентів на просвітницькій ролі «Ukraїner» та назвала перспективи країни завдяки поступовій зміні інфополя:

• туристична та інвестиційна привабливість регіонів зросла;
  • люди багато подорожують всередині країни і краще розуміють національності, які живуть поряд із ними;
  • люди активно задіяні в соціальних та культурних ініціативах як на регіональному, так і на національному рівнях.

По завершенні онлайн-зустрічі студенти відзначили змістовність події і вагомість проєкту «Ukraїner», висловивши почуття патріотизму. Ми не повинні ніколи забувати своїх коренів, завжди бути готовими захистити нашу самобутність та національні традиції й цінності, бо ми є носіям унікальної культурної спадщини на теренах Східної Європи. Нам є, за що любити нашу державу. Як писав український письменник Володимир Сосюра: «Любіть Україну, як сонце, любіть, як вітер, і трави, і води… У годину щасливу й у радості мить, любіть у годину негоди…»