ГоловнаНовини – «365: хронологія креативного супротиву графічних дизайнерів КНУКіМ / КУК»

«365: хронологія креативного супротиву графічних дизайнерів КНУКіМ / КУК» - Київський Університет Культури

«365: хронологія креативного супротиву графічних дизайнерів КНУКіМ / КУК»

 

Спільнота графічних дизайнерів презентувала каталог-календар «365: хронологія креативного супротиву графічних дизайнерів КНУКіМ / КУК», в якому творами студентів і викладачів відображено хронологію супротиву України повномасштабній російській агресії та артплатформу «Біля серця».

 

 

Презентація проходила в конференц-залі «Освіторія-ХАБ», де була представлена масштабна експозиція злободенних плакатів і графічних композицій студентів факультету дизайну і реклами університету культури. Ще до початку заходу вона викликала жваву зацікавленість у всіх присутніх.

 

 

На захід завітали відомі мистецтвознавці, художники, колеги з інших закладів вищої освіти, зокрема, з Київського університету імені Бориса Грінченка, Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука – ректорка Олена Осадча, заступниця начальника відділу нумізматичної продукції та маркетингу Департаменту грошового обігу Національного банку України Вікторія Сузанська, поважні закордонні гості, викладачі, студенти, випускники факультету дизайну і реклами КНУКіМ, КУК та інші.

 

 

Організаторкою і модераторкою виступила завідувачка кафедри графічного дизайну, доцентка Наталя Удріс-Бородавко, яка зазначила, що повномасштабна агресія росії проти України як тотальний світовий соціальний катаклізм активувала глибинне призначення візуальних комунікацій. Українські графічні дизайнери та ілюстратори з першого тижня воєнних дій виявили себе потужними бійцями креативного фронту. Цей рух також гідно підтримали студенти і викладачі Київського національного університету культури і мистецтв та Київського університету культури, ставши на захист інтересів держави у доступній для себе формі.

3 березня 2022 року було створено спільноту графічних дизайнерів «Креативний супротив КНУКіМ / КУК». Її мета – об’єднання творчих сил молоді задля протистояння російській агресії, прояву патріотичної позиції, моральної підтримки наших воїнів і співгромадян, боротьби з дезінформацією. Всі події війни учасники спільноти проживали разом з усіма українцями і відображали це в плакатах і графічних композиціях. На основі цих візуальних повідомлень спільнотою організовано і проведено понад 30 виставок в Україні та за кордоном з метою постійного нагадування світу про геноцид нашого народу та загрозу світовій демократії від країни-агресора.

 

 

 «Сьогодні ми презентуємо проєкт – каталог-календар «365: хронологія креативного супротиву графічних дизайнерів КНУКіМ / КУК», виставку останніх неекспонованих творів, а також демо-версію артплатформи «Біля серця».

Ми проробили велику роботу разом зі студентами і викладачами, намагалися реалізовувати те, чим можемо допомогти на інформаційному фронті, і відтворювали тему супротиву російській агресії в роботах. Ми створили групу в телеграм «Креативний супротив КНУКіМ /КУК», де були задіяні студенти, викладачі, випускники. Це 400 учасників, які створили 365 творів. Ми намагалися реалізувати себе, висловитися на інформаційному полі мовою візуальної комунікації», – акцентувала Наталя Сергіївна.

 

 

Дана Орро, студентка 3-го курсу кафедри графічного дизайну, яка підбила річний підсумок діяльності спільноти і створила каталог «365: хронологія креативного супротиву графічних дизайнерів КНУКіМ / КУК», показала його широкому загалу у відеопрезентації:

«Каталог являє собою календар подій, відображених роботами студентів і викладачів. Плакати пов’язані з певними подіями та сформовані у блоки, що відповідають емоційним хвилям, які панували в Україні в певний період. У каталозі зібрані не тільки плакати, а й бігборди, монети, інфографіка, листівки, банери, флаєри, шопери, футболки та навіть дизайн артплатформи для оприлюднення творчих робіт нашого «Креативного супротиву». Студенти та викладачі миттєво реагували на якусь подію і створювали плакати в той же день, а потім оприлюднювали їх через соціальні мережі.

Такими подіями стали – окупація та звільнення Херсону, Бучі. Допомога інших країн, перший вихід з Одеського порту українського судна з зерном та багато інших.

Деякі блоки зображають рефлексію суспільства на певну подію – гуманітарна криза в Маріуполі, жахи в Ірпені, Бучі, Гостомелі, те, як ми виживаємо під час вимкнення світла, блекауту в цих тривожних і непростих умовах.

Багато робіт присвячені інформаційному фронту. До них входять плакати, що несуть глядачам інформацію про нашу країну: її історію, культуру, про відомих митців та особистостей, про код нашої незалежної нації, яка немає нічого спільного з культурою росії.

Такими плакатами ми також закликаємо світ закрити небо, відмовитися від співпраці з фірмами, що працюють на території країни-агресорки, визволити азовців з полону і якомога швидше допомогти нам закінчити війну. Також ми показуємо збоченість окупантів, геноцид і знищення культурної спадщини, терор, пропаганду та екоцид.

Але, незважаючи на всі жахи, ми не здаємося, тому багато робіт присвячено мужності та стійкості ЗСУ, ТРО, волонтерам і волонтерським організаціям, які захищають нас і допомагають наближати перемогу. Чимало плакатів присвячено країнам, що підтримують і допомагають нам, приймаючи біженців, даючи зброю для звільнення наших територій від окупантів. Це, в першу чергу, Польща, Британія, Швейцарія, Чехія, Румунія, США, Японія та країни Балтики, і в цілому Євросоюз.

Упродовж року ми вели активну виставкову діяльність. Виставки та благодійні акції проводились не тільки на території України, а й по всьому світу. В Польщі, Грузії, Чехії, Литві, Німеччині, Італії, США, Австралії, Нідерландах, Греції, Болгарії і, звісно, наймасштабнішою стала виставка в Національній спілці художників України з нагоди річниці війни та нашого креативного опору, – «РІК НЕЗЛАМНОСТІ».

Більша частина каталогу присвячена патріотизму. Темі, яка висвітлює нашу незламність, мужність, незалежність та жагу до свободи, миру, наближення до перемоги, яка настане незабаром», – розповіла Дана Орро.

 

 

Виставкова діяльність безупинно ширилась протягом року, адже головне завдання графічних дизайнерів і всіх, хто працює з візуальними комунікаціями, не лише створювати, а й доносити свої твори до широкого загалу. Просування і популяризація проєкту відбувалася за допомогою випускників, колег з культурно-освітніх та благодійних організацій. Підтримували і ЗМІ, про що свідчать презентовані телерадіорепортажі, де говориться про важливість діяльності дизайнерів, що висвітлюють актуальні проблеми сьогодення.

 

Випускниці Мар’яна Бичкова і Софія Геренко з перших місяців повномасштабного вторгнення передавали плакати воїнам ЗСУ через волонтерів, Новою поштою та особисто.

«Наш графічний супротив був направлений на підтримку духу воїнів, наших захисників, окрім екіпірування, ми надсилали плакати, щоб вони знали, що ми вдячні за захист. Я пам’ятаю їхні обличчя. Вони дуже дякували за таку ініціативу, адже, окрім донатів, їм теж потрібно щось для душі, щось тепле і приємне. Я давно працюю в дизайні і досить часто, особливо у закордонних партнерів, не вистачає інформації про нашу країну. Як ми рефлексуємо на весь цей тяжкий досвід. Бажаю студентам розвивати цю пристрасть до дизайну, щоб весь світ знав про нашу країну – Україну»,– поділилась Мар’яна.

Софія Геренко розповіла, що, передаючи роботи безпосередньо військовим, була дуже здивована їхнім бережним ставленням до плакатів. Захисники дякували й говорили, що живуть в умовах з брудними стінами, і ці твори жаль вішати на них. Ця чуйність і вдячність вражали. «Люди створювали ці плакати, щоб підняти ваш бойовий дух, щоб ваше оточення, де ви мешкаєте було більш надихаючим», – пояснювала Софія бійцям ЗСУ.

 

 

Декан факультету дистанційного навчання університету культури, завідувачка кафедри комп’ютерних наук, кандидатка педагогічних наук, доцентка Олена Антонівна Чайковська допомагала у проведенні експозиції «На хвилі креативного опору КНУКіМ/КУК» у Національній бібліотеці Нідерландів в Гаазі та в центральній бібліотеці Університету Вітовта Великого в м. Каунасі (Литва).

«Я пишаюся, що мала честь представляти університет культури і була причетна до популяризації цих робіт нашим друзям, котрі підтримують нашу країну. Твори, які створювалися в надзвичайно складних умовах, навіть в окупації.

Кожен образ, плакат – це окрема історія, емоції. Але це ті емоції, які переживав кожен з нас, і вся Україна відчувала. Я вірю, що націю, яка під кулями малює, пише вірші, яка зберігає та примножує культурне надбання, ніколи і нікому не перемогти! Так, ворог може розбити щастя – місто «Щастя», він може зруйнувати мрію – літак «Мрію», але ніколи він не вб’є нашу волю! Я захоплююся студентами і викладачами, які знаходять у собі сили творити, завдяки нашим захисникам, що надають змогу нам працювати на інформаційному, мистецькому та освітньому фронтах. Я вірю в те, що надзвичайно скоро буде наша спільна і така омріяна перемога, і вірю, що розпочнеться робота наших дизайнерів над переможними проєктами, як ми відбудовуємо країну, і дякуємо за Перемогу воїнам Збройних Сил України», – сказала Олена Чайковська.

Кандидатка мистецтвознавства, доцентка, старша викладачка кафедри графічного дизайну Оксана Володимирівна Чуєва зауважила, що на експозиції плакатів, які є в конференц-залі, не виставляли жахи війни, а розкрили більш гуманістичні теми: «Експозиція, яку ви бачите зараз, – дещо іншого формату. На ній ми не виставляли жахіть війни. Ми намагалися мінімізувати це і, дійсно, звернутися до душі, до якихось станів та відчуттів саме нашої гідності. Більше гуманістичні теми намагаємося відтворити, тому що Україна активно і потужно входить в євроспільноту, і нам потрібно європейські цінності вміти інтегрувати в наше життя, щоб нас почули і зрозуміли. Бо є велике непорозуміння, яка є Україна в дійсності, і те, як її сприймають за кордоном. Тому варто візуальною мовою це максимально прискорити. Розвиваймо Україну в європейському просторі!».

 

 

Безпосередня організаційна ініціатива створення «Креативного опору КНУКіМ/КУК» належить заслуженому художнику України, члену Національної спілки художників України, кандидату мистецтвознавства, доценту кафедри графічного дизайну Андрію Вікторовичу Буднику, який найбільше зорганізував виставок в країні і за кордоном.

 

 

«Рушійною силою цих проєктів були студенти. Завдання викладача, організатора, адміністратора створити ситуацію, коли молодь зможе реалізувати свій потенціал. У перші дні повномасштабного вторгнення я подумав, що я можу зробити як людина в цій ситуації, і в мене вискочило два теги в голові – я член Національної спілки і я викладач Національного університету, що я можу зробити для нації? І в ці перші години я вже прокручував в голові імена, телефони, кому я буду дзвонити, щоб нас виставили, і локації, де ми можемо представити роботи. Нас виставляли. Складно, звичайно, бо це робота з перекладами, файлами, часто робота вночі. Люди із закордону просять розтлумачувати плакати, надсилати фотографії студентів, які створили їх. Кожен крок – потрібно пояснення. Є країни, де ти відчуваєш цей колосальний опір. Оця спадковість – «рускіє братушкі» – не можуть і не хочуть. Та ми рухаємося. Зараз по факту йде виставка в Болгарії, Грузії, потім плануємо в Берліні. Планів дуже багато. Я і сьогодні прийшов не з порожніми руками, у нас є не один каталог. Студенти першого курсу із своїми роботами, які були зроблені на ректорській контрольній з дисципліни «Дизайн проєктування», яку я викладаю, створили малюнки на тему «Слава Україні!» і потрапили на виставку. Зараз ця виставка в галереї «White World», безкоштовний вхід, ви можете подивитися на них і кожен студент безкоштовно отримає каталог. І так само з’явився каталог в Національній спілці художників «Україна від Трипілля до сьогодення», і там є плакати наших студентів до 300-річчя Григорія Сковороди. Дякуємо керівництву, що підтримує нас і наші ініціативи».

На заході також було презентовано артплатформу «Біля серця», яку започаткувала Олена Серікова в рамках магістерської роботи. На неї планується завантаження робіт студентів КНУКіМ, КУК та інших ЗВО, шкіл, коледжів, училищ. Платформа буде відкритою для всіх.

 

 

Почесний гість, представник міжнародної неурядової організації «MAG», яка вже 35 років допомагає очистити землю від вибухонебезпечних мін, Майкл Аарон розповів про співпрацю зі студентами кафедри графічного дизайну університету культури за посередництвом Оксани Володимирівни Чуєвої. «Ми просимо студентів підготувати серію плакатів, які будуть інформувати людей про мінну небезпеку та інших вибухових предметів, щоб люди поводили себе обачно та безпечно. Бачачи силу та креатив робіт молоді, впевнений, що ми створимо щось потужне і зможемо донести громадськості, як убезпечити себе», – заявив М. Аарон.

Перший проректор Київського національного університету культури і мистецтв, доцент кафедри дизайну і технологій Ігор Савич Бондар привітав усіх студентів та викладачів з новим доробком і нагородив найактивнішу молодь «Креативного супротиву графічних дизайнерів КНУКіМ / КУК» почесними дипломами-відзнаками, побажавши творчого натхнення та нових звершень на благо України.

 

 

Переглянути каталог-календар «365: хронологія креативного супротиву графічних дизайнерів КНУКіМ / КУК» можна за посиланням :

https://drive.google.com/file/d/1VJEHiOmWNjTEHQvfECjBWHo3Vc_3WHql/view

 

Зв'язатись
Заповни форму і наші консультанти швидко та якісно нададуть тобі будь-яку інформацію зручним для тебе способом комунікації.

    Консультація
    Заповни форму і наші консультанти швидко та якісно нададуть тобі будь-яку інформацію зручним для тебе способом комунікації.