Український гурт Kalush Orchestra здобув перемогу на пісенному конкурсі «Євробачення-2022», який цього року проводився в місті Турин (Італія). Це були неперевершені емоції! Зал аплодував стоячи! Українці отримали 631 бал – 192 від журі та 439 від глядачів.
Варто зазначити, що у складі гурту три його учасники мають безпосереднє відношення до Університету культури: Ігор Діденчук (контрабас, бек-вокал) і Віталій Дужик (сопілка, бітбокс) – нинішні студенти-фольклористи факультету музичного мистецтва, а Тимофій Музичук (саме він співає «Стефанія, мамо, мамо…» і «Люлі, люлі…») – випускник ФММ. Усі троє – фольклористи, сопілкарі, учасники фольклорного ансамблю «Кралиця», засновником та художнім керівником якого є заслужений працівник культури України, професор Іван Сінельніков.
Михайло Поплавський сердечно подякував усім країнам за підтримку України на Євробаченні та привітав талановитих студентів із перемогою у фестивалі.
Переглянути цей допис в Instagram
Переможна композиція має назву «Stefania». Як і всі пісні гурту Kalush й Kalush Orchestra вона заснована на власних життєвих історіях та переживаннях колективу. Трек «Stefania», який був написаний усім складом гурту, про найдорожчу людину – маму. Особливістю музичного твору стало поєднання репу, українських фольклорних мотивів та етніки.
До речі, Ігор Діденчук уже вдруге представляв нашу країну на Євробаченні. Він також є музикантом гурту «Go A» (грає на сопілці). У минулому році «Go A» посів 5-те місце у фіналі конкурсу.
Одразу після виступу музиканти, попри ризик дискваліфікації у конкурсі, зі сцени Євробачення закликали врятувати захисників Маріуполя і заводу «Азовсталь»: «Я прошу всіх вас: будь ласка, допоможіть українському Маріуполю, допоможіть «Азовсталі» просто зараз!».
Згодом, незважаючи на складні умови, полк «Азов» відреагував на заяву українського гурту, про що йшлося у повідомленні телеграм-каналу загону спецпризначення: «Дякуємо гурту Kalush Orchestra за підтримку! Слава Україні!» – написали захисники.
«Привернути увагу до Азовсталі було важливішим за ризик дискваліфікації.
Люди не розуміють, яку велику біду переживає моя країна. І для мене сказати це було точно важливіше, ніж дискваліфікація. Якби втратив такий шанс, я б собі не пробачив», – заявив лідер Kalush Orchestra на прес-конференції після перемоги.
Олег Псюк розповів журналістам із різних країн про складну ситуацію в Маріуполі: «Треба всім говорити, писати про це, стукати до влади ваших країн. Тут багато преси, якщо кожен із вас про це напише, то це точно нам допоможе».
На щастя, виконавців та фанів гурту організотори Євробачення повідомили, що всі заяви колективу мають «гуманітарний, а не політичний характер», тож дискваліфікації не відбулось.
Цього року до нашої країни прикута увага всього світу. Тому перемога на культурному фронті та підтримка Європи є напрочуд важливою для українців.
Президент України Володимир Зеленський подякував за перемогу Kalush Orchestra та всім, хто підтримав український гурт.
Україна вже двічі перемагала на пісенному конкурсі «Євробачення». Вперше перемогу для України здобула Руслана (Руслана Лижичко) з піснею «Дикі танці» у 2004 році. Після цього у 2016 році перемогла українська співачка Джамала з піснею «1944».
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн також привітала Україну з перемогою на пісенному конкурсі.
«Вітаємо #KalushOrchestra та Україну з перемогою на #Євробаченні. Сьогодні ввечері ваша пісня підкорила наше серце. Ми святкуємо вашу перемогу в усьому світі. ЄС з вами», – написала вона у Твітер.
Після перемоги Kalush Orchestra презентували офіційний кліп на пісню «Стефанія». Надзвичайно зворушливе відео знімали у зруйнованих війною містах Київської області — Бучі, Ірпені, Бородянці, Гостомелі.
«Спершу я присвятив цю пісню моїй матері, та коли почалася війна, пісня набула багато інших значень. І хоч у тексті немає ані слова про війну, чимало людей почали асоціювати пісню з Україною-мамою. Ба більше, суспільство стало називати її гімном війни. Якщо «Стефанія» – це гімн війни, я б хотів, аби це був гімн нашої перемоги», – розповів лідер гурту Олег Псюк.
Дякуємо гурту Kalush Orchestra, що показали всьому світу силу української музику та за сміливість говорити про важливе! Пишаємось нашими музикантами, які популяризують українську музику у всьому світі!
Kalush Orchestra – гордість України та Університету культури!
А ще одна та найголовніша наша перемога – попереду!
Перемогли на Євробаченні, переможемо й у війні!
Слава Україні! Героям слава!