
У Київському університеті культури відбувся педагогічний воркшоп «Як зацікавити студента на лекції».
Перманентне вдосконалення навчального процесу – одна з незаперечних переваг освітніх взаємодій в університеті культури. Для того, щоб комунікація викладачів і студентів була більш продуктивною та цікавою, а молоді викладачі мали практичний досвід впровадження новітніх технологій навчання, організували педагогічний воркшоп, який об’єднав викладачів, аспірантів і студентську молодь університету.
Воркшоп – це робоча майстерня, інтерактивний захід, на якому учасники навчаються завдяки власній активній роботі. Педагогічний воркшоп став частиною педагогічної практики аспірантів 1-го курсу спеціальностей 022 «Дизайн» та 034 «Культурологія».
Модерувала захід докторка педагогічних наук, професорка Катерина Кириленко. Долучилась до участі у воркшопі й кандидатка педагогічних наук, професорка, директорка Навчально-наукового інституту Людмила Бойко.

Темою для обговорення стала взаємодія викладача і студента під час лекції: як зацікавити молодь і зробити успішною навчальну комунікацію?
Упродовж воркшопу учасники обговорили специфіку проведення навчальних занять, прийоми та методи, які дозволяють максимально залучити студента до лекції, зробити будь-яку тему цікавою і водночас зберегти її змістовність. Обговорення відбувалося за методом «шести капелюхів» британського психолога і письменника Едварда де Боно, у формі рольової гри. Вона полягала в тому, щоб розглянути обрану тему з шести різних точок зору. Для цього кожен учасник вдягав уявний капелюх певного кольору. Кожен колір має своє значення та символізує певний ракурс розгляду теми: білий – нейтральне ставлення до ситуації, спрямування уваги на наявну чи відсутню інформацію; жовтий – пошук позитивних, приємних, доброзичливих аспектів; чорний – пошук недоліків і негативних результатів; червоний – це спонтанні думки, метою використання цього «капелюху» є висловлення емоцій і почуттів; зелений – пошук нових ідей та припущення, синій – контроль, осмислення, його мета – підбити підсумки.

Аспіранти, а деякі з них уже мають викладацький досвід, радо ділились прикладами та спостереженнями про шляхи вдосконалення навчального процесу. Серед них:
1. Важливість впровадження в навчальний процес гейміфікації.
2. Для сучасного студента не менш важливим є емоційне залучення, тому актуальним засобом зацікавлення аудиторії може бути використання відеоконтенту, серіалів і посилань на масову культуру, близьку та зрозумілу молоді.
3. Важливим є пошук і дотримання емоційного балансу між викладачем та студентами. Педагог має знаходити підхід до студентської аудиторії, бути з нею щирим, іноді критикувати, однак ця критика має бути конструктивною і висловленою у коректній формі, аби не образити і не демотивувати студента.

4. Створення позитивного середовища, де студент вільний у висловленні власних думок – вагомий чинник для активного та продуктивного навчання.
5. Спілкування між викладачем і студентом – це двостороння комунікація. Викладач не лише надає та пояснює інформацію, а й дає можливість студенту виявити власну ініціативу. Необхідно розуміти потреби студентської аудиторії та вміти адаптовувати матеріал під ці потреби, що вимагає постійного розвитку викладача. Актуальним є й напрацювання та використання викладачем власних авторських методик, які можна інтегрувати у навчальний процес.

6. Важливим є не лише матеріал, який викладач подає на лекції, а й те, як він це робить. Викладач має бути харизматичною особистістю.
7. Зацікавленість і залученість більшої кількості студентів можливі через творчість і креатив, оскільки це викликає емоцію, яка запам’ятовується.

Використання методу «шести капелюхів» мало кілька аспектів. Учасники міркували над тим, як різнобічно можна підійти до налагодження плідної навчальної взаємодії та якими є різні способи зацікавлення студента на лекції (когнітивний, поведінковий, емоційний тощо).
У фіналі заходу всі взяли участь у презентації фахової літератури педагогічного спрямування з книгозбірні університету культури, яку підготувала завідувачка відділу обслуговування користувачів Наукової бібліотеки Світлана Толочко.

Педагогічний воркшоп став майданчиком для жвавого обговорення та обміну досвідом між студентами, що також були присутні на заході, нинішніми і майбутніми викладачами у невимушеній та дружній атмосфері.
Навчальний семестр добігає кінця, тож саме час поміркувати над тим, як зробити наступний більш цікавим!